EU oppdaterer eksisterende policy på bakgrunn av flere samfunnsendringer, og vil også legge vekt på urfolks rettigheter i den nye utgaven. Dette er et perspektiv som Riksantikvaren støtter helhjertet.
Riksantikvarens hovedbudskap er at kulturmiljø må få en plass i det nye policy-dokumentet. I den nåværende policyen er ikke kulturmiljøfeltet nevnt. En inkludering vil være i tråd med EUs egne traktater, som pålegger EU å ta hensyn til kulturelt mangfold og kulturverdiers betydning i sine initiativer.
Innspillet til Riksantikvaren bygger på erfaringer fra å forvalte kulturminner i arktiske strøk i områder underlagt Norge. Vi har blant annet vist til eksempler fra Svalbard som viser hvordan kulturminner i Arktis krever akutt og ressurskrevende innsats for å berges fra blant annet klima- og erosjonsskader. Riksantikvaren understreker at slike erfaringer sannsynligvis er felles for alle arktiske regioner. Vi ser et potensiale for økt involvering fra EU, med mer støtte til landene som har arktiske kulturmiljøer. Slik kan disse landene få til bedre vern.
Les innspillet:
Innsigelse mot høyhus på Oslo S
Riksantikvaren reiser innsigelse mot detaljregulering for Jernbanetorget 1 i Oslo.
3,5 millionar til kulturmiljø over heile landet
Riksantikvaren ser rekordstor interesse for å søke om midler til kulturmiljø i næring, industri, bygd og by.
Hva om vern er det smarteste klimatiltaket vi har?
Naturen står sentralt i årets Arkitekturtriennale i Oslo. Nå spør Riksantikvaren triennalen: Hva om kulturmiljø kom først?
