EU oppdaterer eksisterende policy på bakgrunn av flere samfunnsendringer, og vil også legge vekt på urfolks rettigheter i den nye utgaven. Dette er et perspektiv som Riksantikvaren støtter helhjertet.
Riksantikvarens hovedbudskap er at kulturmiljø må få en plass i det nye policy-dokumentet. I den nåværende policyen er ikke kulturmiljøfeltet nevnt. En inkludering vil være i tråd med EUs egne traktater, som pålegger EU å ta hensyn til kulturelt mangfold og kulturverdiers betydning i sine initiativer.
Innspillet til Riksantikvaren bygger på erfaringer fra å forvalte kulturminner i arktiske strøk i områder underlagt Norge. Vi har blant annet vist til eksempler fra Svalbard som viser hvordan kulturminner i Arktis krever akutt og ressurskrevende innsats for å berges fra blant annet klima- og erosjonsskader. Riksantikvaren understreker at slike erfaringer sannsynligvis er felles for alle arktiske regioner. Vi ser et potensiale for økt involvering fra EU, med mer støtte til landene som har arktiske kulturmiljøer. Slik kan disse landene få til bedre vern.
Les innspillet:
Undertegnet avtale med Romania om EØS-midler
Utenriksminister Espen Barth Eide undertegnet avtalen om en ny periode med EØS-midler i Romania.
Kulturprogrammet i Slovakia er opna
No er kulturprogrammet under EØS-midla i Slovakia opna. To nye utlysingar skal bidra til å ta vare på kulturarv og styrkje lokal utvikling gjennom kultur. Norske aktørar kan delta som samarbeidspartnarar i prosjekta.
Se oversikten: 6,6 millioner til arkeologiske kulturminner
Nå er årets tilskudd til Norges eldste kulturminner fordelt.

