Kunsthistorikeren har tung ledererfaring fra museumssektoren og fra fylkeskommunalt nivå.
Hun har vært leder for kulturarv hos Nordland fylkeskommune siden mars, og før det var hun direktør i 10 år for Stiftelsen Bymuseet Bergen.
Tidligere har hun ledet Det Hanseatiske Museum og Schøtstuene på Museum Vest, og før dette Vest-Agder-museet IKS. Hun har også jobbet fem år som konservator i Troms fylkeskommune.
– Jeg ser frem til å få inn en leder med solid kompetanse på vårt fagfelt og som har ledet tunge kulturinstitusjoner, sier riksantikvar Hanna Geiran.
– Hun vil bidra til nyskaping og være en pådriver for vårt samfunnsengasjement, og samtidig har hun ballasten som trengs for å lede kulturminneavdelingen hos Riksantikvaren.
Marianne Louise Nielsen begynner 2. februar. Kulturminneavdelingen hos Riksantikvaren består av ca. 45 medarbeidere.
Avviklar nødhamn og destruerer fartøy
Riksantikvaren har vedteke å avvikla nødhamna for Reidulf II med umiddelbar verknad, då fartøyet utgjer ein fare for miljøet.
Nå åpner tilskuddsrunden for kirkene
– Vi håper kirkeeiere over hele landet benytter muligheten til å søke.
Evaluerte oppfølging av «ukjent» konvensjon
Mange i norsk forvaltning kjenner ikkje godt til Faro-konvensjonen, men likevel jobbar mange aktørar i tråd med prinsippa utan å vite at det er Faro-konvensjonen dei følgjer.
