Nyheter

Nå er det internasjonale trekurset i gang

De neste tre ukene skal 22 deltagerne fra 18 land lære mer om materialet tre og trosbygninger.

Publisert: 10. juni 2026

Rundt et stort bord i et godt opplyst verksted sitter flere personer og jobber med trearbeid og håndverksprosjekter, og verktøy, krus og materialer ligger spredt utover bordet.
Trearbeid: Deltagerne på trekurset avbildet under verkstedet i Oslo den første uken. Foreleser Gordon MacDonald fra Canada (i midten) instruerer Sebastian Namork fra Forsvarsbygg. Foto: Trude Luice Nedregård Isaksen, Riksantikvaren

Denne uken åpner den fysiske delen av det internasjonale kurset i trekonservering (ICWCT) i Oslo.

Deltakerne på trekurset er både arkitekter, konservatorer og håndverkere. Det er lagt særlig vekt på gamle håndverkstradisjoner og deltakerne får også prøvd seg på istandsetting på gamlemåten.

– Tradisjonshåndverkerne spiller en avgjørende rolle for å ta vare på kulturarven vår. Uten håndverkerne stopper istandsettingen, og vi risikerer at både kunnskap og teknikker fra tidligere generasjoner går tapt, sier riksantikvar Hanna Geiran.

– Det internasjonale trekurset er viktig fordi det samler fagfolk fra hele verden for å dele kunnskap og utveksle erfaringer om forskjellige tilnærminger til bevaring. Gjennom både praktisk og teoretisk arbeid styrkes kompetansen som trengs for å møte framtidens utfordringer, sier Geiran.

– Her i Norge har vi særlig kompetanse på tre som byggemateriale, som vi ønsker å dele med verden, sier hun.

Årets kurs har temaet trosbygg – på engelsk: «Buildings and Objects of Faith».

– Årets tema er spesielt viktig fordi trosbygg i tre er blant de eldste kulturminnene vi har. De stiller høye krav til kunnskap og samarbeid på tvers av fag og land. Vårt mål med dette kurset er å gi deltakerne kompetansen som trengs for å sikre disse byggene for framtiden, sier Geiran.

De neste tre ukene skal deltagerne lære om ulike tilnærminger til bevaring, vedlikeholdsansvar og bruk av trosbygninger rundt om i verden, både i analysen av eksteriørene og de ofte komplekse interiørene med inventar, skulpturer og kunst.

Kurset starter i Oslo, før deltagerne skal reise videre til store deler av landet og kurses og befare noen av våre flotteste og viktigste kulturmiljø, som Bergen, Lærdalsøyri, Jølster, Kristiansund, Trondheim, Røros og Lillehammer.

Norsk folkemuseum, Bryggen i Bergen, Borgund stavkirke og Nidarosdomen er blant stedene deltakerne skal besøke.

Kurset blir arrangert annet hvert år av Riksantikvaren, ICCROM og NTNU.

Riksantikvarens håndverksstrategi

En person arbeider med et innleggsprosjekt med meisel og harpiks på en treplate i et verksted, med ulike verktøy og materialer på bordet.
Trekurs: Deltagerne på trekurset arbeidet denne uken på verksted i Oslo. Foto: Trude Luice Nedregård Isaksen, Riksantikvaren

Pressevakt Riksantikvaren

Ikke send sms, telefonen viderekobles.
Telefonen er betjent i vanlig kontortid.
Tel: 404 65 153
En kvinne i blå pufferjakke står utendørs og smiler til kameraet mot en uskarp bakgrunn.
Riksantikvar Hanna Geiran Foto: Trond Isaksen, Riksantikvaren