I februar gikk fristen ut for å komme med innspill til første versjon av fredningsforslaget. Til sammen kom det inn 22 uttalelser til høringen.
Nå har Riksantikvaren revidert det opprinnelige forslaget til områdefredning rundt Bergenhus festning:
– Vi har lyttet til de innspillene som kom inn, og har revidert forslaget til fredning, sier riksantikvar Hanna Geiran.
– Dette forslaget skal vi diskutere med partene i Bergen frem til høring nummer to i høst.
Etter høringen skal fredningsforslaget behandles av bystyret i Bergen.
– Vi legger avgjørende vekt på lokaldemokratiet i denne saken, sier Geiran.
– Det innebærer at det i siste instans blir opp til bystyret om det blir en fredning, eller ikke.
Bergenhus festning er selve symbolet på Bergens viktige rolle som handels- og maktsenter, helt fra middelalderen og frem til i dag.
– Historien til Bergen som levende havneby er uløselig knyttet til innseglingen i Vågen og Bergenhus festning, sier Geiran.
Dette er endringene
Riksantikvaren har laget et nytt kart med soneinndeling for området. Det nye kartet svarer langt på vei ut de fleste innspillene som har kommet inn i forbindelse med høringen. Hovedtrekkene er:
Færre anløp blir berørt av ferdselsavgrensninga enn i det første forslaget. Cruiseskip kan ikke legge til foran Håkonshallen og Rosenkrantztårnet.
Frem til 2035 blir det en overgangsperiode hvor fylkeskommunen kan gi dispensasjon fra hele eller deler av ferdselsavgrensingene.
Kun ett av 22 landstrømspunkt i området blir omfattet av fredningen.
Forslaget vil åpne for dispensasjon for infrastruktur. Dette kan være etablering av nye landstrømpunkter på dagens kaiområde, men åpner ikke for nye utvidelser av kaiområdene.
Ferdselsavgrensingen i sone C utgår, noe som betyr at dagens situasjon og anløp kan fortsette.
Området i Skuteviken (sone D) utgår, og dagens kommunale forvaltning av området blir som før.
Forslaget åpner for tilpasset transformasjon på eiendommen Bontelabo.
Vedtatte planer for sykkel og bybane er ikke berørt.
Videre prosess
Det nye kartet gir grunnlag for videre dialogmøter i Bergen, blant annet med Vestland fylkeskommune, Bergen kommune, byantikvaren, byrådsavdeling for byutvikling, verdensarvkoordinator, Bergen havn og GC Rieber Eiendom mfl.
Riksantikvaren jobber for at et nytt forslag til høring er klart i september 2026.
– Vi vil tydeliggjøre mulighetene og ikke bare begrensningene som ligger i fredningsforslaget.
– Det er vanlig med diskusjon og dialog i utredningen av en fredningssak. Det har riktignok vært et større engasjement i Bergen enn det vi vanligvis opplever, legger hun til.
Pressevakt Riksantikvaren
Ikke send sms, telefonen viderekobles.Telefonen er betjent i vanlig kontortid.
Tel: 404 65 153
Skal lage nytt forslag til områdefredning
Riksantikvaren har laget en ny versjon av fredningsforslaget til området rundt Bergenhus festning. Nå blir det en rekke dialogmøter i Bergen.
Riksantikvaren tildeler fem forskningsoppdrag for 2026
Nå er lista over hvem som får årets forskningsoppdrag fra Riksantikvaren klar.
Vil frede Storgaten 19 i Farsund
– Storgaten 19 er en av de viktigste bygningene i Farsunds historiske bysentrum.



