Riksantikvaren var til stades då avtalen mellom Slovakia og Noreg (og Island og Liechtenstein) blei signert av Noregs ambassadør til Slovakia, Susan Eckey. 62 millionar euro frå EØS-midlane skal gå til eit kulturprogram i Slovakia, og Riksantikvaren er med som strategisk partner.
– Saman med det slovakiske kulturdepartementet skal Riksantikvaren no utvikle eit program med utlysing av midlar til arbeid med kulturmiljø i Slovakia, seier riksantikvar Hanna Geiran.
– For den norske kulturmiljøsektoren vil det kome gode samarbeidsmoglegheiter frå 2026.
Pressevakt Riksantikvaren
Ikke send sms, telefonen viderekobles.Telefonen er betjent i vanlig kontortid.
Tel: 404 65 153
Enklare å spare straum i freda bygningar
Varmepumper er effektivt for å spare straum og klimautslepp, og det er skånsamt for freda bygningar. No meiner Riksantikvaren at også fleire kyrkjer kan vurdere varmepumper.
Skal lage nytt forslag til områdefredning
Riksantikvaren har laget en ny versjon av fredningsforslaget til området rundt Bergenhus festning. Nå blir det en rekke dialogmøter i Bergen.
Riksantikvaren tildeler fem forskningsoppdrag for 2026
Nå er lista over hvem som får årets forskningsoppdrag fra Riksantikvaren klar.

