Nyheter

Domkirkeruinen på Hamar stenges for publikum

Riksantikvaren og Anno museum går til midlertidig stenging av vernebygget over Hamar domkirkeruin. Årsaken er at en glassrute i bygget har knust og falt ned.

Publisert: 22. juli 2025

Vernebygget over Hamardomen er midlertidig stengt for publikum. Årsaken er at en glassrute i bygget har knust og falt ned. Foto: Anno museum Domkirkeodden

– Det er svært leit at vi må gå til det steget å stenge Hamardomen, men sikkerheten må gå foran alt, sier fungerende riksantikvar Bård Langvandslien.

Dette er ikke første gang en glassplate har falt ned. Siden 2003 har til sammen åtte plater falt ned. Tre av de skyldes uhell, mens for de øvrige nedfallene er årsaken usikker. Mulige årsaker kan enten være hærverk eller svekkelse i innfestingen av platene. Nå vil museet og Riksantikvaren gjennomføre en risikoanalyse for å finne ut om det er trygt å oppholde seg i og rundt glassbygget.

– Vi må være sikre på at det ikke er risiko for liv og helse før vi kan vurdere hva som skal skje videre, sier Langvandslien.

Vernebygget over Hamardomen beskytter det som er igjen av den gamle Hamar domkirke, som ble påbegynt i 1152, og sto ferdig omkring 1200. Vernebygget over domkirkeruinene på Hamar sto ferdig i 1998. Foto: Anno museum Domkirkeodden

Domkirkeruinene er en del av Anno museum Domkirkeodden, som ligger på Hamar. Ruinene er det som er igjen av den gamle Hamar domkirke, som ble påbegynt i 1152, og sto ferdig omkring 1200. Vernebygget over domkirkeruinene på Hamar sto ferdig i 1998. Bygget eies av Riksantikvaren, og Anno Museum står for den daglige driften og vedlikeholdet.

Vernebygget på Hamar stenges av sikkerhetsmessige årsaker.

– Vi har satt i gang med å innhente en risikovurdering av vernebygget, sier seksjonsleder og førstekonservator ved Anno museum Domkirkeodden, Kristian Reinfjord. – Vi har et sterkt ønske om å få gjennomført risikoanalysen så snart som mulig, men på stående fot er det ikke mulig for oss å si noe om når Hamardomen kan gjenåpnes, legger han til.

Om vernebygget

I 1985 var forfallet av domkirkeruinene kommet så langt at Riksantikvaren konkluderte med at det var nødvendig med et vernebygg der klimaet kunne kontrolleres. Det ble holdt en arkitektkonkurranse, og det seirende utkastet var tegnet av arkitekt Kjell Lund.

Vernebygget, konstruert av stål og glass, sto ferdig i august 1998.

– Stengingen får konsekvenser for flere, særlig uheldig er det for brudeparene, som hadde gledet seg til sin store dag i Domen, sier Langvandslien. Turister og besøkende vil fortsatt kunne besøke museets andre attraksjoner, som for eksempel Sverre Fehns Storhamarlåven, og andre spennende ruinoverbygninger. – Det er særlig de som skal ha, eller delta på arrangement inne i vernebygget dette er spesielt leit for, legger han til.

Pressevakt Riksantikvaren

Ikke send sms, telefonen viderekobles.
Telefonen er betjent i vanlig kontortid.
Tel: 404 65 153
Bilde av Borgund stavkirke, med fjell og natur rundt.

Sterk auke i interessa for kulturarv

I ei ny måling frå SSB, oppgir 47 prosent at dei er svært eller ganske interesserte i kulturarven. Dette er ein oppgang på ni prosentpoeng frå 2024.