Et blikk på stavkirkene
Norge har 28 bevarte stavkirker. Møt fem av dem.
Øye stavkirke
Kirken i Valdres er fra 1100-tallet ble i revet i 1747. Over 200 år senere ble kirken gjenreist. Innvielsen fant sted i 1965.
Lomen stavkirke
Kirken i Valdres er fra slutten av 1100-tallet. Utvidelsen i 1749 endret kirkens ytre, men deler av innsiden er fremdeles bevart.
Høre stavkirke
Kirken i Valdres har stått på samme grunn siden år 1180, og er i dag i vanlig bruk som menighetskirke.
Reinli stavkirke
Kirken i Valdres har stått urørt siden reformasjonstiden, og regnes derfor som en av landets best bevarte kirker.
Borgund stavkirke
Kirken i Lærdal er nærmest uforandret siden middelalderen. Den blir ofte brukt som et forbilde for restaureringen av andre kirker.
Foto: Trond Isaksen/Riksantikvaren.
Kilder:
Norgeskirker.no «Øye stavkirke» Hentet fra: Norges kirker
Kulturminnesøk «Lomen stavkirke» Hentet fra: Kulturminnesøk
Stavkirke.info «Høre» Hentet fra: Stavkirke.info
Kulturminnesøk «Reinli stavkirke» Hentet fra: Kulturminnesøk
Riksantikvaren «Borgund stavkirke» Hentet fra: Riksantikvaren
Nyheter
Riksantikvaren på Arendalsuka 2026
Riksantikvaren deltek på fleire arrangement under Arendalsuka 2026. Her er ei oversikt over arrangementa vi deltek på.
Åpner vikingskipsgrav på Karmøy
Grønhaug – som knyttes til Harald Hårfagres tid – skal undersøkes 124 år etter forrige utgraving.
Utlysning av EØS-midler til kulturarv i Polen åpen nå
Norske organisasjoner kan nå søke om å delta i prosjektene som juniorpartner.
