I februar vedtok regjeringen nye nasjonale bevaringsstrategier for kysten og landbrukets kulturmiljøer. Nå er det mulig å søke om tilskuddsmidler. I statsbudsjettet for 2025 er tilskuddspotten på 12 millioner kroner.
– Vi vil vektlegge å gi tilskudd til prosjekter som treffer godt for den nye nasjonale satsingen på kysten og landbruket, sier assisterende riksantikvar, Audun Skeidsvoll.
– Det handler blant annet om å øke oppmerksomheten om alt fra reindrift til den røde norske enhetslåven og setrene, eller for eksempel handelssteder, små og åpne båter og naust langs kysten.
Strategiene ligger på regjeringen.no:
Satsingsområder som går på tvers av strategiene er bevaring og bruk, kunnskap og kompetanse, opplevelser og engasjement, urfolk og nasjonale minoriteter.
– Vi ønsker oss prosjekter som styrker disse områdene, sier Skeidsvoll. – Blant annet etterlyser vi prosjekter som handler om å få kvalitetsvirke fra skogen. At håndverkerne får tilgang til gode materialer er helt nødvendig for å sette i stand både bygninger og båter.
Hva er tilskudd til verdiskaping?
Verdiskaping til kulturmiljø har vært en post på statsbudsjettet i flere år. Både privatpersoner, frivillige og det offentlige kan søke om midler fra posten, men tilskuddet fra Riksantikvaren til verdiskaping kan som hovedregel ikke dekke mer enn 50 % av prosjektkostnadene.
Posten skal fremme kunnskap og utvikling, samarbeid på tvers av sektorer, samtidig som at den skal støtte opp under lokale eller regionale satsinger.
Nye undersøkelser om gift i gamle bygninger
Giftfunn i eldre bygninger ble avdekket gjennom rapporten Gift i bygningsvernet tidligere i år. Nå kommer det flere undersøkelser.
To innsigelser i Agder
Riksantikvaren reiser innsigelse mot to planer for utbygging i Agder. Kulturminnene i begge planområdene er ikke sikret reelt vern.
– Vi må bli betre i akuttfasen
Riksantikvaren deltek fredag på ei stor fagsamling. Tema er beredskap for kulturarv.

