Nyheter

Møt oss på Kulturytring i Drammen

Er du opptatt av beredskap, nasjonale minoriteter og hvordan Norge skal ta vare på vår verdifulle kulturarv i fremtiden? Møt oss på tre arrangementer på Norges største møteplass for kultursektoren 23. og 24. juni.

Publisert: 12. juni 2025

Strømsø i Drammen: Slik så det ut i Tollbugaten 46.
Strømsø i gamle dager: Tollbugaten 46

Dette skjer på mandag 23. juni:
På arrangementet Kulturmiljø – fra ditt og mitt til vårt mandag 23. juni kl. 14 på Union scene skal vi snakke om arven etter våre fem nasjonale minoriteter. Kulturmiljø er vår felles arv, men ikke alle har kjent seg igjen i den offisielle historien om «oss». Minoritetene eier selv sin egen historie, og har viktig kunnskap om egne kulturminner.

Under årets Kulturytring forsøker vi å finne svar på spørsmålene:

  • Hvordan virker internasjonale avtaler inn på arbeidet med minoriteters kulturmiljø i Norge, og forplikter de bare staten?
  • Hva gjør kulturmiljøforvaltningen for å sikre mangfoldet?
  • Hvorfor er det så viktig at kulturmiljøene favner oss alle?

På arrangmentet møter du første visepresident til Storinget, Svein Harberg, riksantikvar Hanna Geiran, generalsekretær i Fortidsminneforeningen Ola Fjeldheim og seniorrådgiver hos Riksantikvaren og ekspert på nasjonale minoriteter Øystein Hagland.

To arrangementer på tirsdag 24. juni: Beredskap og byutvikling

Kulturarvens rolle i totalberedskapen står på agendaen i arrangementet Kulturarv som sivil motstandskraft – beredskap for vår felles hukommelse kl. 12:45 – 13:45 i Drammen kulturhus.

Klimaendringer, krig og væpna konflikt kommer stadig nærere oss i Norge. Stat, fylke og kommune står ovenfor et stort og komplekst arbeid med beredskap i åra framover. I totalberedskapsmeldinga er kulturarv inne som et viktig punkt, både som mål, middel og motstandskraft. Under årets Kulturytring ønsker vi å vise frem arbeidet som har startet og vi diskuterer:

  • Hvordan kan risiko- og sårbarhetsanalyser bidra til beredskap for kulturmiljø?
  • Hvilke internasjonale lover og regler har Norge forpliktet seg til med tanke på beredskap?
  • Hvordan kan Riksantikvaren, som nasjonal koordinator for Haag-konvensjonen, bidra til å styrke motstandskraften i det sivile samfunnet?

 

På arrangementet Kulturarven som ressurs for byutvikling kl. 14:45-17:00 stiller vi spørsmålet hvorfor er bygder og byer, kysten, landbruket og industri og næring så viktig for kulturarven? Og hva har dette med Drammen å gjøre?

Riksantikvaren presenterer det nye satsingsområdet bevaringsstrategier. Vi skal regjeringens mål om økt engasjement, bærekraft og mangfold for kulturarven. For å få til dette må vi vite hva vi skal ta vare på i fremtiden. Det handler om å prioritere innsatsen mot de mest utsatte kulturminnene og kulturmiljøene, med fokus på å løse utfordringene vi står overfor i dag. Prosjektet for å ta tak i Strømsø kulturmiljø og Gamlebyen i Drammen er et godt eksempel på hvordan kulturarven spiller en rolle i hverdagen, og du kan også bli med på byvandring for å bli kjent med Drammens rike historie.

Du møter riksantikvar Hanna Geiran og prosjektleder for Bygder og byer hos Riksantikvaren, Hanne Merete Moldung, og prosjektleder for Byen vår Drammen Dag Inge Lohne Moen.

Finn ut mer om hvordan Strømsø kan få nytt liv i tråd med Riksantikvarens bevaringsstrategier, og bli med på byvandring – med nogo attåt!

Møt oss på Kulturytring i Drammen

Kulturytring

Kulturytring er Norges største nasjonale debattarena for kunst- og kulturpolitikk. Den finner sted 23.-25. juni 2025 på Union Brygge i Drammen.

Strømsø i Drammen: Slik så det ut i Tollbugaten 46.

Møt oss på Kulturytring i Drammen

Er du opptatt av beredskap, nasjonale minoriteter og hvordan Norge skal ta vare på vår verdifulle kulturarv i fremtiden? Møt oss på tre arrangementer på Norges største møteplass for kultursektoren 23. og 24. juni.