Nyheter

Riksantikvaren tillater utlån av vikingbåt til Danmark

Visste du at det store Gokstad-funnet hadde tre småbåter i tillegg til vikingskipet? Nå skal den ene på langtur til Danmark.

Publisert: 16. oktober 2026 | Endret: 19. oktober 2026

Menn som graver ut et delvis nedgravd vikingskip av tre i en smal grøft.
Et stort og tre små: Under Gokstadutgravingen fant de ikke bare det store vikingskipet, men også tre småbåter. Foto: Kulturhistorisk museum.

Nå gir Riksantikvaren utførselstillatelse, slik at danskene kan låne båten til en utstilling på Moesgaard museum, rett utenfor Århus.

– Båten er en svært viktig kulturskatt fra vikingtiden, og det er ikke hverdagskost at vi gir lov til at en slik båt kan fraktes ut av landet, sier seksjonssjef Kaare Stang hos Riksantikvaren.

Båten er nesten ti meter lang og rett under to meter bred, og var bygget i eik. I 1880 fant arkeologene tre småbåter om bord i det store Gokstadskipet. Båtene var hogget opp, og arkeologer tror at dette var en del av begravelsesritualet.

Det er Kulturhistorisk museum som eier båten og som har søkt om utførsel av båten. Etter planen skal båten være i Danmark i opptil ti år.

– Båten skal inngå i en nyprodusert utstilling som museet er i ferd med å sluttføre, og det er derfor behov for at den samlede låneperioden blir ti år. Vi gir normalt tillatelse til maksimalt tre år av gangen, og vi vil derfor ha en rapport om situasjonen hvert tredje år, sier Stang.

– Vi stoler på at danskene vil ta godt vare på den og Kulturhistorisk museum har også gitt sin anbefaling om utlånet. Men det er helt klart: Denne båten skal tilbake til Norge, sier han.

To trebåter i vikingstil utstilt i et museumsgalleri, med det fragmenterte skroget til et større fartøy i forgrunnen.
Slik var det på Vikingskiphuset: To av småbåtene ble rekonstruert og stod i utstillingen på Bygdøy. Foto: Arne Emil Christensen/Kulturhistorisk museum.
En gresskledd, avrundet høyde - muligens en skipsgravhauger - reiser seg midt på et grønt jorde, avgrenset av en lav steinmur og trær i bakgrunnen under en delvis overskyet himmel.
Gokstadhaugen: Skipsgravhaugen ruver i landskapet. Foto: Arve Kjersheim, Riksantikvaren.

Pressevakt Riksantikvaren

Ikke send sms, telefonen viderekobles.
Telefonen er betjent i vanlig kontortid.
Tel: 404 65 153
Et trehus med gresskledd tak står ved en innsjø, omgitt av grønn gressplen, fjell og overskyet himmel. Et hvitt gjerde og en sykkel står på gårdsplassen.

Revisjon av tilskuddsordninger

Riksantikvaren har fått i oppdrag å vurdere Klima- og miljødepartementets utkast til nye tilskuddsordninger på vårt felt. Nå er vurderingen sendt til departementet.