Representantar frå Riksantikvaren var til stades då avtalen mellom Tsjekkia og Noreg (og Island og Liechtenstein) blei signert. Om lag 2,6 milliarder kroner (225,2 millioner euro) er satt av til Tsjekkia i kommende periode.
– Riksantikvaren bidreg til å utvikle program med utlysing av midlar til arbeid med kulturmiljø i Tsjekkia, seier riksantikvar Hanna Geiran.
– For den norske kulturmiljøsektoren vil det kome gode samarbeidsmoglegheiter frå 2026, seier Geiran.
Pressevakt Riksantikvaren
Ikke send sms, telefonen viderekobles.Telefonen er betjent i vanlig kontortid.
Tel: 404 65 153
Anmelder tagging på Bodø domkirke
Hærverk på den freda Bodø domkirke kan gi varige skader på fasaden. Riksantikvaren og Bodø kirkelige fellesråd har anmeldt saken.
Skal dela ut 152,7 millionar til eigarar av freda bygg
Riksantikvarens tildeling til fylkeskommunane og Sametinget er klar.
Reisestøtte for samarbeid med Polen
Jobber du med kulturmiljø og ønsker å samarbeide med organisasjoner i Polen? Søk om reisestøtte, med søknadsfrist 27. februar 2026.
