– Norge har en unik samling av tømmerbygninger fra middelalderen. Men klimaendringene gjør at det blir stadig mer krevende å ta vare på disse bygningene. Derfor er jeg glad for at så mange ønsker å sette i stand middelalderhusene sine, slik at også generasjonene etter oss kan oppleve denne viktige delen av norsk kulturarv, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.
De fleste middelalderbygningene i Norge ligger i Telemark, Vestland, Agder, Buskerud, Innlandet, Møre og Romsdal, Rogaland og Vestfold. Et våtere og varmere klima skaper problemer for gamle trehus gjennom både ekstremvær og økt fukt og råte.
– De eldste trehusene har overlevd regn, vind og uvær i århundrer. Sammen med steinkirkene og stavkirkene er det de beste husene som står igjen fra middelalderen i dag: De er bygningenes svar på «survival of the fittest,» men vi må ruste dem for framtidas klima med mer regn og ekstremvær, sier riksantikvar Hanna Geiran.
Håndverkstradisjoner tar vare på middelalderarven
Eiere av middelalderbygg kan søke Riksantikvaren om støtte til å vedlikeholde og sette bygningene i stand. Rekordmange har søkt Riksantikvaren om tilskudd. Riksantikvaren deler i år ut 11,7 millioner kroner. Det er nesten en dobling fra året før. Kr 700 000 er tilsagn for 2026, som støtte for flerårige prosjekter.
– Å øke kompetanse og kapasitet hos nye håndverkere for å bruke gamle metoder og materialer er et viktig satsingsområde for oss. Flere må både kunne og ville arbeide med de eldste bygningene våre, sier Geiran.
Pengene går via fylkeskommunene som fordeler pengene til den enkelte søker. Søkerne kan be om penger til å sette i stand middelalderbygninger, tiltak som styrker håndverkstradisjoner og kunnskapsutvikling som for eksempel datering av tømmer med dendrokronologi.
– De fleste søker om penger til å sette i stand loft og stabbur, men noen søker også om penger til å sette i stand hus som er i bruk som bolig den dag i dag. Aktiv bruk er det beste vern, og eiernes engasjement for å ta vare på husene lover godt for at middelalderhusene skal være med oss fremover i hundrevis av nye år, sier Geiran.
wdt_ID | Fylkeskommune | Søknadssum | Tilskudd |
---|---|---|---|
1 | Agder | kr 3 360 375 | kr 1 970 000 |
2 | Buskerud | kr 671 250 | kr 670 000 |
3 | Innlandet | kr 1 428 000 | kr 1 204 000 |
4 | Møre og Romsdal | kr 250 000 | kr 200 000 |
5 | Rogaland | kr 315 000 | kr 220 000 |
6 | Telemark | kr 4 471 936 | kr 4 170 000 |
7 | Vestfold | kr 66 384 | kr 66 000 |
8 | Vestland | kr 3 438 000 | kr 3 200 000 |
9 | Sum | kr 14 000 953 | kr 11 700 000 |
Fylkeskommune | Søknadssum | Tilskudd |
Fakta om tilskudd til middelalderbygg:
Tilskudd til middelalderbygg er en av sju ordninger i samme tilskuddspost.
Posten heter Bygninger og anlegg fra middelalderen, samt brannsikring.
Hele tilskuddsposten er i 2025 på 52,9 millioner kroner.
Pressevakt:
Ring oss: 404 65 153
Send e-post: kom@ra.no
Sjå oversikta: desse kyrkjene får tilskot i 2025
Kyrkjebevaringsfondet har teke imot totalt 164 søknadar om tilskot frå kulturhistorisk viktige kyrkjer frå nesten heile landet. No er fordelinga klar.
Deler ut 11,7 millioner til middelalderbygg
Rekordmange har søkt om penger til å vedlikeholde og restaurere middelalderbygg, og nå får de tilskudd fra Riksantikvaren.
En leir som ble skjult
I 2024 ble det ferdigstilt en rekke kulturarvprosjekter hvor norske organisasjoner samarbeider med andre europeiske land gjennom EØS-midlene. I Tsjekkia åpnet et minnested for rombefolkningens holocaust på stedet for en tidligere konsentrasjonsleir.